Mobilne planetarium pozwala na prowadzenie zajęć dydaktycznych w pompowanej kopule o średnicy 5 m. Możliwe jest prowadzenie lekcji astronomii pod sferycznym niebem, podobnie jak w dużym planetarium z zachowaniem wrażenia przestrzeni. Pokazy w planetarium nie tylko budują wiedzę o otaczającym nas Wszechświecie, ale także rozwijają umiejętność prowadzenia obserwacji i abstrakcyjnego myślenia, pokazują trójwymiarowość otaczającego nas świata i jednocześnie pobudzają wyobraźnię.
Zajęcia w planetarium mobilnym to możliwość pokazania dzieciom zjawisk i procesów przyrodniczych (astronomicznych), które w ich naturalnym środowisku występują, ale są trudno dostrzegalne ze względu na czas obserwacji i czas trwania tych zjawisk.
15 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Chorzowie klasy 1A, 1B, 2A, 2B oraz 3A uczestniczyły w seansie pt. "Kometa nad Szwajcarską Doliną".
Planetarium zamieniło się w statek kosmiczny, którym Berenika i Jurek udają się w fascynującą podróż w Kosmos. Ich pilotem i przewodnikiem po Układzie Słonecznym jest sam Mikołaj Kopernik – twórca teorii heliocentrycznej.
Dzieci z okien statku kosmicznego oglądają Księżyc, Marsa, Jowisza, doświadczają zderzenia z planetoidą…. Po długiej podróży docierają do tytułowej komety i podziwiają jej piękny warkocz.