• 2021.10.04 Biblioteczny konkurs z okazji Dnia Chłopca rozwiązany!

• Dziękujemy Wszystkim za udział w naszym błyskawicznym konkursie z okazji "Dnia Chłopca". Dwóm uczestnikom udało się podążyć bibliotecznym tropem i wskazać bezbłędnie wszystkie tytuły i serie, w których spotkać możemy fajnych chłopaków wymienionych przez nas z imienia. Dzięki naszemu koledze poniżej nie tylko rozwiązanie, ale i trochę ciekawostek o naszych bohaterach.
      • Byli to:

Artemis – „Artemis Fowl….”
        Seria książek fantasy autorstwa Eoina Colfera, irlandzkiego pisarza i nauczyciela, poświęcona przygodom nastoletniego geniusza Artemisa Fowla Drugiego, parającego się działalnością przestępczą. Seria napisana jest w tonie humorystycznym, przeplatając motywy poważne z parodią i czarnym humorem. Składa się z ośmiu tomów, z których pierwszy opublikowano w 2001 r.

Felix – „Felix, Net i Nika...”
        Felix Polon - Szczupły i jasnowłosy chłopak o piwnych oczach, niższy od Neta o pół głowy. Zawsze nosi ze sobą wielki plecak ze wszelkimi rodzajami narzędzi, akcesoriów i gadżetów, ma także superzegarek, który oprócz godziny pokazuje takie informacje jak czas wschodu i zachodu słońca, oraz ma wbudowany alarm. Gdy rozbije się szybkę, jego pozycję otrzymuje Wydział Bezpieczeństwa Instytutu Badań Nadzwyczajnych. Do tej pory musiał użyć go tylko raz, na 51. piętrze w Silver Tower, jednak sygnał nie dotarł do celu, ponieważ pomieszczenie było ekranowane. Mieszka w Warszawie w dużym domu na przedmieściach (ulica Serdeczna). Podobnie jak jego ojciec, ma zamiłowanie do majsterkowania i tworzenia różnych urządzeń i robotów. Felix to chłopiec mądry, uczynny, inteligentny z ambicjami, zawsze spokojny i opanowany, trzeźwo myślący...

Harry – „Harry Potter...”
        Seria siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, wydawanych od 1997 do 2007 roku. Cykl przedstawia świat magii, czyli społeczność czarodziejów, istniejącą równolegle do świata niemagicznego, tak zwanego mugolskiego. Głównymi bohaterami są nastoletni Harry Potter oraz jego przyjaciele: Ron Weasley i Hermiona Granger, uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Najważniejszym wątkiem powieści jest walka czarodziejów, w szczególności Harryego, z czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem, dążącym do zyskania nieśmiertelności i przejęcia władzy w świecie magii.

Mikołajek – „Mikołajek….”
        Mikołajek (fr. Le Petit Nicolas) - seria książek napisana przez René Goscinnego i zilustrowana przez Jean-Jacquesa Sempégo. Mikołajek był pierwotnie bohaterem pasków komiksowych publikowanych przez duet Goscinny-Sempé w belgijskim magazynie „La Moustique” w roku 1956. Seria została jednak dość szybko zaprzestana. Kilka lat później Goscinny zdecydował się pisać o Mikołajku prozą, w formie krótkich opowiadań do których Sempé tworzył odrębne ilustracje. Pierwsza historyjka o przygodach Mikołajka pt. Lœuf de Pâques została opublikowana 29 marca 1959 roku na łamach francuskiego dziennika „Sud-Ouest Dimanche”. Początkowo autorzy nie planowali jej kontynuacji, jednak żywy odzew ze strony czytelników spowodował, że zdecydowali się stworzyć kolejne opowiadania. Odtąd Goscinny i Sempé aż do 1965 roku publikowali kolejne historyjki w „Sud-Ouest” i „Pilote1”. W ciągu sześciu lat stworzyli ich 221. Wiele z nich zostało zebranych w wydanych w latach 60. pięciu książkach: „Mikołajek”, „Rekreacje Mikołajka”, „Mikołajek i inne chłopaki”, „Wakacje Mikołajka”, „Joachim ma kłopoty” (później tytuł zmieniono na ‘Mikołajek ma kłopoty”).

Kuki – „Magiczne drzewo...”
        Cykl  13 powieści wydany przez Andrzeja Maleszkę. Kuki - młody chłopiec, brat Tośki i Filipa, który znajduje zaczarowane przedmioty wykonane z magicznego drzewa. Chłopiec jest najważniejszą postacią w książce i przywódcą ekipy.

Percy „Percy Jackson ...”
        Perseusz Jackson (Percy) - główny bohater serii Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Syn Boga mórz- Posejdona, heros. Odważny, waleczny. Wierny przyjaciel zawsze gotowy do pomocy. Posądzony o kradzież Pioruna Zeusa. Wraz z przyjaciółmi: Groverem i Annabeth, podejmuje różne niebezpieczne wyzwania.

Edmund – „Opowieści z Narnii”
        Edmund Pevensie to chłopiec, który miał troje rodzeństwa. Był młodszy od swojego brata Piotra i siostry Zuzanny, lecz starszy Łucji - najmłodszej z rodzeństwa.
        Już pierwsza scena, w której się pojawia, pokazuje go jako niekulturalnego, ponieważ gdy po raz pierwszy zobaczył Pana Profesora, chciał wybuchnąć śmiechem. Na szczęście, wtedy w porę twarz osłonił chusteczką. Chłopiec często okazywał swoje niezadowolenie, dlatego miał złe stosunki z rodzeństwem. Gdy tylko Łucja powiedziała mu o krainie, którą odkryła, wyśmiał ją i jej nie uwierzył. Często kłócił się i rywalizował ze swoim bratem.

Lasse – „Dzieci z Bullerbyn”
        Lasse Erikson - na początku książki ma 9 lat. Jest klasowym urwisem, ma duże poczucie humoru. To on najczęściej organizuje różne zabawy. Potrafi bardzo szybko biegać. Lubi się rządzić. W czasie świąt Bożego Narodzenia przebiera się za krasnoludka Jultomte. Kiedyś nie przyjęto go do pierwszej klasy, bo nie umiał wysiedzieć w ławce i nauczycielka kazała mu przyjść w przyszłym roku, bo nie dorósł jeszcze do wieku szkolnego. W czasie jazdy na łyżwach przez swoje głupie popisy wpadł do przerębli. W przyszłości według planu dziewczynek (na który żaden z chłopców się nie zgadza) ma ożenić się z Brittą.

Lasse - "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai"

Seth – „Baśniobór”
        Seth Andrew Michael Sorenson - jeden z dwóch głównych bohaterów serii książek „Baśniobór” autorstwa Brandona Mulla. Syn Scotta i Marli Sorensonów. Młodszy brat Kendry, wnuk Stana i Ruth Sorensonów oraz Glorii i Hanka Larsenów. Wiele razy wykazał się odwagą i sprytem. Jest Zaklinaczem cieni. Został opiekunem w Gadziej Opoce razem z Kendrą i (przez jakiś czas) Celebrantem.