• 31.01.2021 Instrukcja korzystania z systemu bibliotecznego

• Instrukacja korzystania z systemu bibliotecznego
      • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

przypominam, że mimo nauczania zdalnego, biblioteka działa i wypożycza zarówno lektury, jak i inne książki.

Stacjonarnie dostępni jesteśmy obecnie w następujących godzinach:

poniedziałek – 12:45 – 15:15

wtorek – 10:45 – 14:45

środa – 10:00-11:30

czwartek – 12:30-14:30

Przypominam również, że po podaniu bibliotece maila możecie Państwo zdalnie przeglądać katalog biblioteczny i dokonywać zamówień, dzięki czemu skracacie czas przebywania na terenie szkoły. Kto jeszcze tego nie zrobił, a chciałby, to proszę aby poprzez librusa przesłał informację o swoim mailu do pani Małgorzaty Pieniek.

Na stronie szkoły, po prawej stronie w sekcji BIBLIOTEKA ON-LINE znajdziecie instrukcję użytkowania katalogu. Serdecznie zachęcamy!

INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z SYSTEMU BIBLIOTECZNEGO DLA OSÓB, KTÓRE PODAŁY MAILA

Uwaga! W przypadku posiadania dwójki dzieci należy podać dwa różne maile (niestety, tego wymaga system).

Strona internetowa naszego katalogu bibliotecznego to:

PIERWSZE WEJŚCIE DO SYSTEMU

Po wejściu na stronę pojawi się katalog OPAC. Należy kliknąć na ikonkę KLUCZYKA (prawy górny róg), a następnie na ZAŁÓŻ KONTO, które umożliwia ustalenie hasła do logowania.
        Kolejny raz wchodząc na stronę będzie można już się zalogować, gdzie loginem będzie podany e-mail.

OPAC MOL NET+

Katalog biblioteki dostępny jest  o każdej porze i z każdego komputera posiadającego dostęp do Internetu, także z urządzeń mobilnych.
        Po zalogowaniuotrzymuje się dostęp do dodatkowych funkcji związanych ze swoim profilem (historia i bieżące wypożyczenia, lista zaległości oraz rezerwacji).

WYSZUKIWANIE

Do wyszukiwania w katalogu OPAC służy pole wyszukiwawcze. Jeśli szukamy konkretnego tytułu, najlepiej najpierw wybrać (prawa strona pola wyszukiwania) zamiast indeksu WSZĘDZIE indeks TYTUŁ. Jeśli szukamy książek konkretnego autora wybierzmy indeks - AUTOR.
        Szukając czegoś do poczytania proponuję przy filtrze WSZYSTKO wpisać w pole wyszukiwania: Literatura dziecięca,Literatura młodzieżówa... itp.
        Po pojawieniu się wyników możemy jeszcze zawęzić poszukiwania korzystając z filtrów znajdujących się po lewej stronie listy wyników, czy też ustalić w filtrach nad wynikami w jakiej kolejności mają się nam wyświetlać opisy.

REZERWACJE

Aby wykonać rezerwację należy zalogować się, wyszukać interesujący tytuł, a następnie przejść do listy egzemplarzy gdzie widoczny jest przycisk Rezerwuj. Bibliotekarz, będąc w pracy kontroluje fizyczną możliwość wypożyczenia egzemplarza i potwierdza w systemie rezerwację. Ta informacja pojawia się na koncie czytelnika oraz system wysyła wiadomość na podany mail. Zarezerwowana książka (od momentu rezerwacji przez czytelnika) czeka na odbiór w bibliotece przez 3 dni robocze. Status rezerwacji, jak i termin jej wygaśnięcia będzie widoczny na koncie oraz w mailu.