• Początki

Szkoła Podstawowa nr 2

Pomysł budowy szkoły podstawowej na Klimzowcu narodził się w 1950 roku. Były to czasy powojennego entuzjazmu i wiary w szybką odbudowę zniszczonego wojną kraju, nadgonienia utraconego przez zawieruchę wojenną czasu. Powstanie szkoły było także częścią szerszego planu władzy ludowej, polegającej na wyrównywaniu szans edukacyjnych niższym warstwom społeczeństwa, w szczególności robotnikom i ich dzieciom. Klimzowiec zaś był klasyczną dzielnicą robotniczą, zatem uwarunkowania ideologiczne zadecydowały o powstaniu szkoły w tym rejonie miasta.

Po roku, w 1951, skompletowano dokumentację i trzeba było kolejnych 12 miesięcy by sporządzono plany. Na przystąpienie do realizacji projektu trzeba było czekać do roku 1955, kiedy to rozpoczęto budowę szkoły. Budowę zakończono z opóźnieniem w październiku 1956 roku. Chorzowa.

• 23.10.1956
            • Otwarcie SP nr 2

Uroczyste otwarcie nowopowstałej Szkoły Podstawowej nr 2 w Chorzowie nastąpiło 23 października 1956 roku, kiedy to rozpoczęła ona oficjalną działalność, stając się trwałym elementem krajobrazu edukacyjnego

• Uczniowie mogli i mogą rozwijać się wszechstronnie. Mieliśmy wśród naszych uczniów członków Rady Ambasadorów przy Zgromadzeniu Ogólnym Dzieci ONZ. Są uczniowie i już dziś absolwenci systematycznie włączający się w akcje Polskiej Akcji Humanitarnej, co zaowocowało otrzymaniem przez szkołę certyfikatu „Szkoły Humanitarnej” oraz certyfikatu „Szkoła lokalna działa globalnie”, a także uzyskaniem materialnej pomocy dla dzieci w postaci darmowych obiadów finansowanych z fundacji PAH „Pajacyk”. W ostatnich latach zacieśniła się współpraca szkoły z Amnesty International, stąd m.in. coroczna organizacja w placówce Maratonów pisania listów  o uwolnienie więźniów sumienia. Szkoła stara się dbać zarówno o ducha, jak i ciało naszych wychowanków, stąd silny nacisk na działania związane z edukacją zdrowotną, liczne godziny SKS-u, możliwość wybrania przez uczniów dwóch fakultatywnych godzin WF-u zgodnych z ich zainteresowaniami, czy też autorski projekt klasy tanecznej. Przez osiem lat w naszej placówce działała świetlica środowiskowa „Chatka” dająca opiekę i możliwość pożytecznego i ciekawego spędzenia czasu uczniom w godzinach popołudniowych.

• Z różną intensywnością funkcjonowała współpraca międzynarodowa. I tak nasi wychowankowie mogli się spotkać z młodzieżą z Czech, Włoch, Niemiec, Francji, Rumunii. A obecnie w ramach programu Socrates-Comenius w latach 2014-2016 współpracujemy, aż z siedmioma europejskimi krajami. Nie dziwi więc różnorodność języków obcych jakich uczniowie mogą się u nas uczyć. Obecnie są to aż cztery języki do wyboru: angielski, francuski, niemiecki i włoski.

• Szkoła chętnie podejmuje działania mogące przyczynić się do poprawy jakości jej pracy. Zaowocowały one m.in. tytułem „Szkoła z klasą”, „Otwarta szkoła”, jak również uzyskaniem certyfikatu „Szkoły Promującej Zdrowie” i Systemu Zarządzania Jakością EN-ISO 9001:2008. Staramy się pozyskiwać środki unijne na zajęcia dodatkowe dla uczniów, co zaowocowało w ostatnim czasie działalnością w szkole Akademii Kluczowych Kompetencji Batorego, w ramach której funkcjonują zarówno zajęcia wyrównawcze, jak i rozwijające zainteresowania uczniów.

• 2.06.2005

Szkoła otrzymuje imię Jana Pawła II

Ważnym momentem w życiu szkoły był wybór patrona. 2 czerwca 2005 roku Uchwałą Rady Miasta szkoła otrzymała imię Jana Pawła II, którego słowa są światłem dla naszej pracy na dalsze lata:

Proszę Was…

Abyście nigdy nie znużyli się, nie zwątpili, nie zniechęcili”

• 1.09.1999
            • Gimnazjum nr 2

Decyzją Rady Miasta Chorzowa, zgodnie z zasadami reformy edukacji, w budynku szkoły od 1 września 1999 roku powstała nowo zaprojektowana instytucja w ustroju szkolnym naszego państwa – gimnazjum, zaś Szkoła Podstawowa nr 2 podlega od tego dnia procesowi powolnego wygaszania. Zmiana instytucjonalna nadała szkole nowego impetu i sił witalnych i zbiegła się z wymianą pokoleniową grona pedagogicznego. Trzy lata później w czerwcu 2002 roku gimnazjum opuścił pierwszy rocznik absolwentów, cykl nauczania w nowej jakościowo szkole dobiegł końca. Gimnazjum nr 2 jako spadkobierca tradycji Szkoły Podstawowej nr 2 kontynuuje działalność dydaktyczno – wychowawczą wypracowaną przez dziesięciolecia istnienia poprzedniczki. Olbrzymi potencjał twórczy drzemiący w gronie pedagogicznym i zakrojona na szeroką skalę działalność nauczycieli szybko wzbogaciła  dorobek placówki. Do tradycji przeszły liczne konkursy i imprezy otwarte na środowisko lokalne, taki jak: Miejski Konkurs Interdyscyplinarny „Mój Chorzów”, Miejski Konkurs Plastyczny „Cztery pory roku”, Konkurs Bożonarodzeniowy „Nieść radość wszystkim wokół”, Festiwal Piosenki Obcojęzycznej, Festyn Środowiskowy „Rodzice – Dzieciom, Szkoła – Dzieciom”. Swoich wiernych fanów ma „Jesienny Antydepresyjny Wieczór Kabaretowy”, Rajd „Dwójki”, jak i pokazy taneczne w ramach „Roztańczonej Szkoły”, które gromadzą wielu gości na co dzień nie związanych z placówką.